Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

 

  

          

 

 

   Prezentacja   Rekrutacja   Zamówienia publiczne   Dyrekcja   Plan lekcji   Aktualności   Galeria   Programy UE   Historia   Patron   E-mail  Referaty  Strona główna

  
Logo szkoły

 

 

 

Czy młodzi ludzie, piszący teksty dziennikarskie mogą wymieniać swoje doświadczenia?

Odpowiedź brzmi: tak, a to za sprawą cyklicznych spotkań, które z inicjatywy polonistki Anny Wileczek i pedagoga Sławomira Kukieły pojawiły się w naszej szkole pod hasłem I Konfrontacji Dziennikarzy Szkolnych 14.12. 2007 r. O idei i przebiegu spotkania redakcja gazety szkolnej ”Varia” rozmawia z  organizatorką dr Anną Wileczek. 

 

Redakcja: Skąd wziął się pomysł na ,,forum” dla młodych dziennikarzy?

 

Anna Wileczek: Idea ta pojawiła się w związku z obserwacją szkolnej rzeczywistości. Uczniowie w szkołach ponadpodstawowych angażują się w tworzenie czasopism szkolnych i lokalnych. Także w naszej szkole od 1991 roku wydajemy z mojej inicjatywy i pod moim kierunkiem czasopismo pod nazwą - ,,Varia”. Na marginesie, niedługo będzie świętować uroczystość wypuszczenia setnego numeru.

Brakuje tylko okoliczności, w których Ci młodzi ludzie mogliby spotkać się i wymienić swoimi doświadczeniami redakcyjnymi, podszkolić swój warsztat czy nawet po prostu pobyć ze sobą w innej niż lekcyjna, bo bardziej swobodnej, formie.

 

Redakcja: Ale przecież istnieje Forum Gazetek Szkolnych

 

Anna Wileczek: Owszem, ale dla szkół gimnazjalnych.

Starsi uczniowie nie mieli możliwości wymiany poglądów. A raz jeszcze powtórzę: idea forum wydaje mi się ze wszech miar korzystna.

Myślę tu o korzyściach nie tylko merytorycznych, ale też wychowawczych. Redaktor szkolny mógł się poczuć w pewien sposób nagrodzony i wyróżniony, skoro w gronie ,,kolegów po fachu” reprezentował swoją szkołę i swoja gazetę.

 

Redakcja: Zwłaszcza że ta praca pochłania mnóstwo wolnego czasu i zwykle rzadko jest doceniana przez nauczycieli…

 Anna Wileczek: Takie zajęcia należy oceniać w kategoriach realizacjach swojej pasji. To sposób na spędzenie wolnego czasu, dodam – sposób twórczy i pożyteczny. Pisanie i opracowywanie tekstu przynosi także wymierne korzyści w zakresie kształcenia umiejętności tworzenia własnej wypowiedzi, logicznego myślenia, samodzielnej oceny rzeczywistości otaczającej człowieka.

Poza tym  zaangażowanie z nastawieniem, że ktoś, tzn. nauczyciel czy przełożony będzie zadowolony, traci swoją istotną motywację! Nie jestem dziennikarzem ani dla stopnia, ani dla pochwały, ani dla nagrody. Jestem dziennikarzem, bo mam coś do powiedzenia, bo chcę opisywać, a przez to poznawać świat.

 

Redakcja: Wróćmy do Konfrontacji … Jak przebiegało spotkanie?

 

Anna Wileczek: Konfrontacje miały charakter warsztatowy. Dziennikarze ,,Echa Dnia” - Marek Maciągowski i Anna Niedzielska przygotowali bardzo interesujące wykłady i ćwiczenia na temat technik pracy dziennikarskiej, gatunków prasowych i obróbki tekstu dziennikarskiego. Było wiele wysiłku przy redakcji tekstów, ale też i wiele śmiechu. Lapsusy, przeinaczenia, innowacje słowotwórcze typu ,,oczywista oczywistość” zdarzają się również dziennikarzom.

Wspólnie z redakcją ,,Variów” przygotowałam także słodki poczęstunek, więc były momenty poświęcone pokrzepieniu ciała, duch dziennikarski wówczas odpoczywał. Za sprawą kieleckiej WSH uczestnicy otrzymali także pamiątkowe zestawy ,,materiałów pisarskich”. Wydaje się więc, że nie powinni żałować swojego przybycia do nas.

Redakcja: Został ogłoszony konkurs na najlepszy tekst dziennikarski na temat: Mój czas jest dla mnie … Jakie są jego losy.

 

Anna Wileczek: Wspólnie z Markiem Maciągowskim wpadliśmy na pomysł konkursu, bo ten wydawał się ciekawym podsumowaniem spotkania, a jednocześnie stwarzał możliwość zastosowania swojej wiedzy w praktyce. Wpłynęło kilka prac. Niektóre są interesujące, z pomysłem i dynamiką. Wkrótce ogłosimy wyniki i nagrodzimy uczestników. W następnym numerze,,Variów” opublikujemy wyróżnione prace!

  Redakcja: Dziękujemy za rozmowę i za to ciekawe spotkanie. Mam nadzieję, że spotkamy się za rok.

Anna Wileczek: Ja także na to liczę. Pozdrawiam wszystkich młodych dziennikarzy i w ogóle młodych ludzi, którzy są wierni zasadzie polskiego filozofa – Tadeusza Katarbińskiego:

                                   Rób coś

                                                 Kochaj kogoś

                                                Żyj poważnie

                                                         Nie bądź gałganem

                                                                                                  

   Oprac. Grzegorz Motyczyński

 

[ o szkole | dokumenty | patron | osiągnięcia | po lekcjach |   strona główna |